ARTYŚCI

Koncert Muzyki Filmowej – wykona Polska Orkiestra Radiowa i Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej pod dyrekcją Macieja Sztora. Partię solową wykona Anna Lasota. Słowo o muzyce: Magdalena Miśka-Jackowska.

Maciej Sztor

Absolwent Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu w klasie dyrygentury symfonicznej prof. Jerzego Salwarowskiego, uczestnik mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez dr. Paula Elliotta Cobbsa z Washington University oraz prof. Jose Miguela Rodilla Tortajada z Conservatorio Superior de Musica de Murcia. Współpracuje z Polską Orkiestrą Radiową, Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej oraz Orkiestrą Kameralną Capella Bydgostiensis. Dyrygował m.in.  Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową w Warszawie, Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus, Warszawską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej, Lubelskiej, Pomorskiej, Poznańskiej, Szczecińskiej, Śląskiej i Zabrzańskiej, Orkiestrą Symfoniczną Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Gdyńskiej, Inowrocławskiej, Płockiej i Toruńskiej, Orkiestrą Kameralną Filharmonii Pomorskiej, Capella Bydgostiensis, Orkiestrą Symfoniczną Opery i Filharmonii Podlaskiej, Orkiestrą Symfoniczną im. Karola Namysłowskiego w Zamościu, Transatlantyk Symphony Orchestra, Orchestra of Colours (Grecja), Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Poznaniu i Orkiestrą Symfoniczną Uniwersytetu Muzycznego w Białymstoku.

Od 2013 dyrygent Warszawskiej Orkiestry Symfonicznej na festiwalu Klassik – Sommerfestival na Norderney w Niemczech. W 2011 prowadził Polską Orkiestrę Radiową podczas uroczystego koncertu zarejestrowanego i transmitowanego w TVP1 z okazji 67. rocznicy Powstania Warszawskiego z muzyką Jana AP Kaczmarka (CD/DVD A Look of Freedom Sony Music 2011). Jako asystent Łukasza Borowicza brał udział w wykonaniu i nagraniu koncertowej wersji opery „Giovanna d’Arco” Giuseppe Verdiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Poznańskiej (MUZA Polskie Nagrania 2010). Na uroczystej Gali Otwarcia I Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Poznaniu prowadził specjalnie powołaną na ten koncert Transatlantyk Symphony Orchestra oraz Chór Festiwalowy. Współpracował z takimi solistami jak Agata Szymczewska, Aleksey Semenenko, Aurelia Shimkus, Johannes Bartmann czy Leszek Możdżer.

Maciej Sztor specjalizuje się w wykonawstwie amerykańskiej muzyki filmowej. Kolekcjonuje partytury, a także tworzy i realizuje własne projekty. Komponuje także ścieżki dźwiękowe: ma na swoim koncie muzykę do filmu „Las Cieni” w reż. Andrzeja Cichockiego.

Anna Lasota

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy Otrzymała dyplom z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego prof. M. Krzyńskiej w 2008 roku. Umiejętności doskonaliła w ramach mistrzowskich kursów interpretacyjnych. Ukończyła kursy wokalne u następujących pedagogów śpiewu: Ryszarda Karczykowskiego, Andrzeja Leonarda-Mroza, Teresy Żylis-Gara, Heleny Łazarskej i Izabeli Kłosińskiej. Finalistka konkursu im. K. Kurpińskiego we Włoszakowicach, IX Międzyuczelnianego Konkursu „W kręgu muzyki Słowiańskiej” w Katowicach oraz Ogólnopolskiego Konkursu Interpretacji Piosenki Aktorskiej w Bydgoszczy. Laureatka Nagrody Publiczności Królewskiego Festiwalu Wokalnego w Wilanowie. Otrzymała wyróżnienia na ogólnopolskim konkursie „Złote głosy Mazowsza”, nagrody ZASP oraz Fundacji Pro-Arte podczas Festiwalu Wokalnego Bel Canto w Nałęczowie. W 2011 została wyróżniona w plebiscycie poznańskiej publiczności „Biały Bez” w kategorii Śpiewaczka/Śpiewak. Laureatka statuetki FLISS 2012 przyznawanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury i Sztuki za „błysk talentu wokalnego i scenicznego, za swobodę i błyskotliwość prezentacji wokalnych, oraz za poruszające kreacje muzyczne i teatralne”.

Od 2008 roku jest związana z Teatrem Muzycznym w Poznaniu. Realizuje na tej scenie pierwszoplanowe partie repertuaru musicalowego i operetkowego: Adeli („Zemsta nietoperza”), Arseny („Baron cygański”), Eurydyki („Orfeusz w piekle”), Zoriki („Cygańska miłość”), Walentyny („Wesoła wdówka”), Stasi („Księżniczka czardasza”), Elizy („My Fair Lady”),  Chawy Cajtl („Skrzypek na dachu”), Marii Magdaleny („Jesus Christ Superstar”) Christine Daée („Phantom Yeston”), Evy Peron („Evita”), Ireny Molloy („Hello, Dolly”), Ani Shirley („Ania z Zielonego Wzgórza”), Gerdy („Królowa Śniegu”).

Artystka prowadzi indywidualną działalność koncertową. Od 2011 we współpracy z Polską Orkiestrą Sinfonia Iuventus oraz  Polską Orkiestrą Radiową realizuje cykl „Koncertów Muzyki Filmowej” (Hans Zimmer, John Williams, James Horner). Nagrała także wokalizę do kompozycji  P. Górniaka „In Between Worlds” oraz wokalizy do filmu „Las cieni” (reż. A. Cichocki, muzyka M. Sztor), który zyskał wielkie uznanie na scenie międzynarodowej (międzynarodowe festiwale w USA, Polsce i we Włoszech).

W 2014  roku wykonała partię Basi w światowej premierze „Scena w karczmie czyli powrót Janka” na deskach Teatru Polskiego w Poznaniu realizowanego w ramach obchodów roku Oskara Kolberga oraz partię Marii Magdaleny z musicalu „Jesus Christ Superstar” w ramach obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. W czerwcu 2016 roku otrzymała prestiżową nagrodę dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej podczas X edycji Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury. W kwietniu 2017 roku zaproszona została do koncertu w Toronto „Canada Birthday Gala” z okazji 150 urodzin Kanady. W czerwcu 2017 otrzymała certyfikat „Najwyższa jakość” i najwyższe biznesowe wyróżnienie roku Ikar biznesu przyznawane przez Wielkopolskie Stowarzyszenie badań nad jakością. W marcu 2018 została zaproszona do Wielkiego Koncertu Galowego z okazji 100-lecia Zaiksu  w Teatrze Wielkim Opery Narodowej wraz z Orkiestrą i Chórem  Opery Narodowej. Od września 2018 można ją oglądać w nowej roli na deskach teatru Muzycznego w Poznaniu  w spektaklu „Rodzina Addamsów”.

Paweł Michalczuk

Swoją edukację muzyczną rozpoczął od gry na fortepianie w PSM I stopnia w Tarnobrzegu. Naukę kontynuował na klarnecie, kończąc Państwową Szkołę Muzyczną II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Stalowej Woli. Jest absolwentem studiów I stopnia na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie prof. Leszka Skrli oraz studiów II stopnia z wynikiem celującym na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie dr. hab. Roberta Gierlacha.

Pierwsze doświadczenia wokalne zdobywał w Polskim Narodowym Chórze Młodzieżowym, z którym koncertował w Polsce i za granicą. Podczas studiów zdobywał doświadcznie sceniczne w produkcjach takich jak Tannhäuser R. Wagnera wystawianym w Operze Krakowskiej, Otello i Nabucco G. Verdiego oraz Strasznym Dworze S. Moniuszki w Operze Bałtyckiej gdzie póżniej miał okazję wystąpić m.in. jako Serwacy z Verbum Nobile S.Moniuszki, Mefistofeles z Fausta Ch. Gounoda czy Car Piotr I w Sądzie Ostatecznym K.Knittla.

W 2016 r. został aktywnym członkiem prestiżowej Chorakademie Lübeck – międzynarodowego zespołu składającego się z obiecujących solistów, z którym koncertował w Europie i na świecie w repertuarze obejmującym m.in.: Mszę c-moll Mozarta (Rheingau Musik Festival 2017), Buddha Passion chińskiego kompozytora Tana Duna (podczas Dresdner Musikfestspiele, New Vision Art Festival w Hong Kongu i tournée po Chinach kontynentalnych). Brał też udział w koncertach i nagraniu płyty Götterdämmerung R. Wagnera w Hong Kongu oraz wykonaniu dzieła Psalmus Hungaricus Kodálya w Alte Oper Frankfurt. W lipcu 2018 wystąpił z recitalem pieśni Chopina w Paryżu podczas festiwalu Chopin au Jardin.

W kwietniu 2019 zadebiutował na deskach Polskiej Opery Królewskiej partią Damety w Scene buffe Alessandra Scarlattiego. Wtedy to rozpoczęła się jego stała współpraca z tą instytucją, w której w ciągu trzech sezonów zadebiutował w ponad 10 pierwszoplanowych rolach operowych takich jak: Leporello w Don Giovannim, Figaro w Weselu Figara czy Papageno w Czarodziejskim Flecie W. A. Mozarta. Garibaldo w Rodelindzie i Argante w Rinaldzie G.F. Haendla, Uberto w La serva padrona G.B. Pergolesiego, Basilio w Cyruliku Sewilskim, Mustafa we Włoszce w Algierze G. Rossiniego, Zbigniew w Strasznym Dworze St. Moniuszki, Junius w The rape of Lucretia B. Brittena, Prologos, Epilogos w Hiobie K. Dębskiego czy Pan Kruk w prapremierze Nocy Kruków Z. Krauzego. Ponadto wykonywał liczne koncerty oratoryjno-kantatowe, wśród których do najważniejszych zaliczyć można solowe partie basowe w Requiem W.A. Mozarta, oratorium Messiah G.F. Haendla, a także w Johannespassion J.S. Bacha.

Od 2021 jest także uczestnikiem prestiżowego Programu Kształcenia Młodych Talentów Akademia Operowa w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej.

DSCF0764

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie

Historia Orkiestry Polskiego Radia j sięga lat przedwojennych, po wojnie, już w 1945 roku orkiestrę objął Stefan Rachoń, skrzypek i dyrygent, kolejno dyrektorami artystycznymi Orkiestry PR byli: Włodzimierz Kamirski, Jan Pruszak, Mieczysław Nowakowski. Za kadencji Tadeusza Strugały (1990 – 1993) orkiestra uzyskała dzisiejszą nazwę i przeniosła się do nowej siedziby – Studia Koncertowego Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. W latach 1993-2006 szefem artystycznym Orkiestry Polskiego Radia był Wojciech Rajski. W marcu 2007 na stanowisko dyrektora artystycznego Orkiestry Polskiego Radia został powołany Łukasz Borowicz, który prowadził Orkiestrę do 31 stycznia 2015. Nagrana wspólnie płyta z udziałem Dominika Połońskiego otrzymała w 2007 nagrodę Fryderyka.

Chór Akademicki Politechniki Warszawskiej

Chór tworzą w większości studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej. W ciągu 11 lat swojej działalności Chór miał okazję wielokrotnie występować na krajowych i zagranicznych międzynarodowych festiwalach oraz konkursach chóralnych, nierzadko zdobywając chlubne nagrody.

Obecnie ChAPW śpiewa ponad 30 koncertów rocznie. Warto tu wspomnieć o niejednokrotnym udziale zespołu w prestiżowych projektach z cyklu Wielka Muzyka w Małej Auli organizowanych pod auspicjami macierzystej uczelni, jak również koncertach na zaproszenie krajowych filharmonii, a także występach na przedsięwzięciach medialnych typu Gala Mistrzów Sportu w TVP.

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego istnieje od 1921 i jest jednym z najstarszych zespołów akademickich w Polsce. Zespół wykonuje różnorodny repertuar obejmujący utwory różnych epok – od renesansu po muzykę współczesną. Chór organizuje własne projekty artystyczne m.in. Festiwal Wiosna Chórów na UW. Aktualnie przygotowuje się do wydania płyty z nagraniem „Całonocnego czuwania” S. Rachmaninowa. Zespół wielokrotnie odnosił sukcesy na krajowych i międzynarodowych konkursach. W ostatnich latach zdobył m.in.: Grand Prix i Rubinową Lutnię Turnieju Chórów Legnica Cantat (2011), Brązowy Medal w kategorii muzyka klasyczna – chóry mieszane podczas 10. Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego w Busan (Korea Południowa, 2014), Grand Prix Mazowieckiego Festiwalu Chórów Vivat Academia (2015) oraz Złote Dyplomy Warszawskiego Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych (2015) i VII Ogólnopolskiego Konkursu Ars Liturgica (2016).

Magda Miśka-Jackowska

Dziennikarka i prezenterka radiowa. Autorka podcastu o muzyce filmowej „Score and the City”. Jest cenionym konferansjerem, prowadzi prestiżowe wydarzenia kulturalne w całej Polsce. Przez 15 lat stworzyła w RMF Classic wiele lubianych programów, m.in. „Moje kino”, za które w 2010 roku dostała nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej (najlepszy program radiowy lub telewizyjny o tematyce filmowej) oraz „Zagraj to jeszcze raz”, czyli radiową opowieść o fenomenie muzyki filmowej, pierwszą taką produkcją w polskich mediach i w 2019 roku nagrodzoną w plebiscycie MediaTory. Przeprowadziła setki wywiadów radiowych i telewizyjnych z największymi osobowościami świata kultury. W swojej pracy pedagogicznej związana z Akademią Muzyczną w Łodzi i Uniwersytetem Śląskim. Autorka małej monografii Kilar (PWM) i Przewodnika po muzyce filmowej (PWM, w przygotowaniu).