torwar

Sport Celebration

COS Torwar – Warszawa
15 grudnia 2019 (niedziela), godzina 19:30

Światowa premiera nowego Koncertu Muzyki Filmowej!

15 grudnia 2019 roku w hali COS Torwar w Warszawie Orkiestra Polskiego Radia i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Macieja Sztora wykonają Koncert Muzyki Filmowej – Sport Celebration, którego motywem przewodnim będą utwory z kinowych hitów o sporcie. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną specjalnie wyselekcjonowane utwory autorstwa m.in. Billa Contiego, Vangelisa, Jamesa Hornera i Hansa Zimmera oraz wielu innych twórców. Większość kompozycji zostanie wykonana publicznie po raz pierwszy.

Zmagania legendarnych sportowców, wielkie sukcesy amatorów-pasjonatów, duch rywalizacji, fascynujące pojedynki – to inspirujący i atrakcyjny temat dla kina. Sport to także uniwersalne wartości jak: uczciwość, szacunek, współpraca i dyscyplina, które kino stara się konsekwentnie przekazywać w swoich produkcjach. Filmowa opowieść o Rockym Balboa, bokserze-amatorze, któremu przypadkowo nadarza się okazja do walki o tytuł mistrza świata, stała się kulturowym fenomenem. Koncert otworzy genialna muzyka Billa Contiego, któremu „Rocky” przyniósł oscarową nominację za piosenkę przewodnią „Gonna Fly Now”.

W programie koncertu nie może zabraknąć również takiej klasyki kina jak „Rydwany ognia” (Chariots of Fire). To opowieść o sporcie, przyjaźni, silnych charakterach, ale przede wszystkim o realizujących się ideałach olimpijskich. Chariots of Fire stał się jedną z najsłynniejszych melodii w historii muzyki filmowej, a swojemu twórcy, Vangelisowi, przyniósł statuetkę Oscara.

Dla fanów sportowych legend atrakcyjną pozycją będzie muzyka z filmu „Kosmiczny mecz” (Space Jam), w którym obok Michaela Jordana wystąpił Królik Bugs i inni bohaterowie Looney Tunes. Soundtrack do tego filmu sześciokrotnie osiągnął status złotej płyty, a singiel „I Believe I Can Fly” okazał się prawdziwym światowym hitem. Repertuar koncertu uzupełni muzyka Hansa Zimmera do obsypanego pochwałami filmu „Wyścig” (Rush), który opowiada pasjonującą historię sportowej rywalizacji dwóch legendarnych kierowców Formuły 1, Nikiego Laudy i Jamesa Hunta.

„We Are The Champions” zespołu Queen od lat nierozerwalnie wiąże się ze sportem. Utwór ukazał się w roku 1977 na płycie „News Of The World” i okazał się jednym z najbardziej chwytliwych kawałków w historii rocka. W 1994 roku „We Are The Champions” był oficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w piłce nożnej, ale napisana przez Freediego Mercurego piosenka od lat uświetnia wiele sportowych imprez.

Kolejnym mocnym akcentem w repertuarze będzie „Jump”  grupy Van Halen. Numer z kultowej płyty „1984” szturmem wkroczył na szczyty list przebojów na całym świecie. Fanom skoków narciarskich „Jump” kojarzy się przede wszystkim z największymi sukcesami Adama Małysza. To właśnie ten utwór przez lata był skandowany przez kibiców z trybun, kiedy to kiedy polski skoczek zbierał laury za swoje osiągnięcia.

W programie nie zabraknie również hitu zespołu Europe „The Final Countdown”. Przebój szwedzkich muzyków wciąż wybrzmiewa regularnie na stadionach i sportowych arenach.

Repertuar Sport Celebration dopełnią kompozycje olimpijskie Johna Williamsa, autora najbardziej kultowych motywów filmowych i jednego z największych współczesnych twórców muzyki symfonicznej. Williams skomponował muzykę dla igrzysk w Los Angeles, Seulu, Atlancie i dla zimowych igrzysk w Salt Lake City. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy dzieła Williamsa przygotowane na otwarcie igrzysk olimpijskiech w 1984 i 2002 roku – „Olimpic Fanfare and Theme” i „Call Off The Champions”, a także „Summon The Heros” upamietniający setną rocznicę nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również utwory m.in. Z takich filmów jak: „Tin Cup”, „Potężne Kaczory” (The Mighty Ducks), „Tytani” (Remember the Titans), „Niepokonany Seabiscuit” (Seabiscuit), „Anioły na boisku” (Angels in the Outfield) oraz „Everest”. W programie nie zabraknie też innych muzycznych niespodzianek. Koncert uświetni projekcja fragmentów filmów i filmowych kadrów na ekranie kinowym. Partie solowe zaśpiewa Anna Lasota, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska.

„Każdy z utworów ma inny charakter, ale łączy je potężna dawka energii i pozytywne przesłanie. To niesamowite w jaki sposób ta muzyka motywuje i inspiruje do działania. Praca nad tymi utworami to spore wyzwanie: potrzebne są koncentracja i wysiłek, które doprowadzą do zwycięskiego finału. Sport, podobnie jak muzyka, łączy ludzi” – podkreśla dyrygent Maciej Sztor.

informacje

15 grudnia 2019 (niedziela)
Warszawa – Hala COS Torwar, Łazienkowska 6A
godzina: 19:30
Bilety: 89, 109, 139, 169, 199 zł

Regulamin Imprezy Masowej

 trinity-layout-5sub_23

Przydatne informacje:

1. Wstęp na salę możliwy jest od godziny 18:00.

2. Koncert potrwa około 120 minut.

3. Widzowie proszeni są o wcześniejsze przybycie na COS Torwar aby uniknąć kolejek.

Wykonawcy koncertu

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Anna Lasota – solistka
Maciej Sztor – dyrygent
Magdalena Miśka-Jackowska – słowo o muzyce

 

 

PROGRAM koncertu

Bill Conti  –  Rocky
James Horner  –  Karate Kid
Hans Zimmer – Rush (Wyścig)
Randy Edelman  – Angels in the Outfield (Anioły na boisku)
William Ross  –  Tin Cup
David Newman  –  The Mighty Ducks (Potężne Kaczory)
Trevor Rabin  –  Remember the Titans (Tytani)
Randy Newman  –  Seabiscuit (Niepokonany Seabiscuit)
Robert Kelly  –  Space Jam (Kosmiczny mecz)
James Peterson  – Red Canvas
Peter Nasher  –  I, Tonya (Ja, Tonya)
Vangelis  –  Chariots of Fire (Rydwany ognia)

 Olimpic Fanfare and Theme  – John Williams
Call Off The Champions – John Williams
Summon The Heros – John Williams

 Jump – Van Halen
The Final Countdown – Europe
We Are The Champions – Queen