John Williams

John Williams uznawany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów w historii muzyki filmowej. Zdobywca 5 Oscarów (nominowany do tej nagrody aż 50 razy!), 22 nagród Grammy (61 nominacji), 4 Złotych Globów (26 nominacji), 3 nagród Emmy oraz 7 nagród BAFTA. Jest twórcą muzyki do ponad 100 filmów, a jego ścieżka dźwiękowa do „Gwiezdnych Wojen” jest ikoną amerykańskiej kultury.

Odegrał olbrzymią rolę w historii muzyki filmowej – to właśnie dzięki Williamsowi ponownie doceniono wagę orkiestry symfonicznej w tworzeniu ścieżki dźwiękowej. Jego partytury do filmów charakteryzują się niezwykłą chwytliwością i znakomitymi orkiestracjami. Sam jest wybitnym dyrygentem, w latach 1980-1993 kierował prestiżową Boston Pops Orchestra, do dziś pozostaje jej dyrygentem honorowym.

John Williams urodził się w Nowym Jorku, w 1932 roku, jako szesnastolatek przeniósł się wraz z rodziną do Los Angeles, gdzie podjął studia muzyczne na University of California. Nieco później uczęszczał również na lekcje gry na pianinie w Julliard School w Nowym Jorku, gdzie poza szkołą pracował w klubach jako pianista jazzowy.

Po powrocie do Los Angeles przez chwilę współpracował z Columbia Pictures, ale dopiero współpraca z 20th Century Fox pozwoliła Williamsowi na komponowanie własnych utworów do filmów. Jego pierwszym sukcesem była produkcja serialu „Lost in Space”, natomiast pierwszą statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej wręczono mu za adaptację filmową „Skrzypka na Dachu” (1971). Kolejnym przełomowym momentem stała się kompozycja do filmu Stevena Spielberga pt. „Szczęki” (1975), za którą otrzymał kolejnego Oscara. Był to jednocześnie początek ich długiej i udanej współpracy – do tej pory Williams stworzył muzyczną oprawę do 27 filmów reżysera – najnowszy, “BFG: Bardzo Fajny Gigant”, miał premierę w 2016 roku. Williams napisał ścieżkę wszech czasów – partyturę do „Gwiezdnych Wojen cz. IV: Nowa Nadzieja” (za co również nagrodzony został Oscarem w 1977 roku), a także sześciu kolejnych filmów cyklu. Kolejne statuetki przyniosły mu filmy: „E.T” (1982) oraz „Lista Schindlera” (1993). Stworzył także muzykę do: „Supermana”, „Parku Jurajskiego”, „Szeregowca Ryana”, czterech części przygód „Indiany Jonesa” oraz do pierwszych trzech części „Harry’ego Pottera”.

W dorobku Williamsa znaleźć można nie tylko muzykę filmową, jest on jednocześnie autorem hymnów czterech Igrzysk Olimpijskich (Los Angeles, Seul, Atlanta i Salt Like City), dwóch symfonii, piętnastu koncertów na orkiestrę i różne instrumenty, musicalu „Thomas and the King”, tematu głównego NBC News oraz blisko trzydziestu kompozycji związanych z różnymi donośnymi wydarzeniami i miejscami, jak „A Hymn To New England”, „Liberty Fanfare”, „Song For World Peace”. W 2009 roku napisał kompozycję „Air and Simple Gifts”, która uświetniła ceremonię zaprzysiężenia Baracka Obamy na prezydenta Stanów Zjednoczonych

Konsultacja merytoryczna: Paweł Piotrowicz

Aktualizacja: listopad 2016

Portret_Williams