torwar

Sport Celebration

COS Torwar – Warszawa
15 grudnia 2019 (niedziela), godzina 19:30

Światowa premiera nowego Koncertu Muzyki Filmowej!

15 grudnia 2019 roku w hali COS Torwar w Warszawie Orkiestra Polskiego Radia i Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego pod batutą Macieja Sztora wykonają Koncert Muzyki Filmowej – Sport Celebration, którego motywem przewodnim będą utwory z kinowych hitów o sporcie. Podczas koncertu zaprezentowane zostaną specjalnie wyselekcjonowane utwory autorstwa m.in. Billa Contiego, Vangelisa, Jamesa Hornera i Hansa Zimmera oraz wielu innych twórców. Większość kompozycji zostanie wykonana publicznie po raz pierwszy.

Zmagania legendarnych sportowców, wielkie sukcesy amatorów-pasjonatów, duch rywalizacji, fascynujące pojedynki – to inspirujący i atrakcyjny temat dla kina. Sport to także uniwersalne wartości jak: uczciwość, szacunek, współpraca i dyscyplina, które kino stara się konsekwentnie przekazywać w swoich produkcjach. Filmowa opowieść o Rockym Balboa, bokserze-amatorze, któremu przypadkowo nadarza się okazja do walki o tytuł mistrza świata, stała się kulturowym fenomenem. Koncert otworzy genialna muzyka Billa Contiego, któremu „Rocky” przyniósł oscarową nominację za piosenkę przewodnią „Gonna Fly Now”.

W programie koncertu nie może zabraknąć również takiej klasyki kina jak „Rydwany ognia” (Chariots of Fire). To opowieść o sporcie, przyjaźni, silnych charakterach, ale przede wszystkim o realizujących się ideałach olimpijskich. Chariots of Fire stał się jedną z najsłynniejszych melodii w historii muzyki filmowej, a swojemu twórcy, Vangelisowi, przyniósł statuetkę Oscara.

Dla fanów sportowych legend atrakcyjną pozycją będzie muzyka z filmu „Kosmiczny mecz” (Space Jam), w którym obok Michaela Jordana wystąpił Królik Bugs i inni bohaterowie Looney Tunes. Repertuar koncertu uzupełni muzyka Hansa Zimmera do obsypanego pochwałami filmu „Wyścig” (Rush), który opowiada pasjonującą historię sportowej rywalizacji dwóch legendarnych kierowców Formuły 1, Nikiego Laudy i Jamesa Hunta.

„We Are The Champions” zespołu Queen od lat nierozerwalnie wiąże się ze sportem. Utwór ukazał się w roku 1977 na płycie „News Of The World” i okazał się jednym z najbardziej chwytliwych kawałków w historii rocka. W 1994 roku „We Are The Champions” był oficjalnym hymnem Mistrzostw Świata w piłce nożnej, ale napisana przez Freediego Mercurego piosenka od lat uświetnia wiele sportowych imprez.

Kolejnym mocnym akcentem w repertuarze będzie „Jump”  grupy Van Halen. Numer z kultowej płyty „1984” szturmem wkroczył na szczyty list przebojów na całym świecie. Fanom skoków narciarskich „Jump” kojarzy się przede wszystkim z największymi sukcesami Adama Małysza. To właśnie ten utwór przez lata był skandowany przez kibiców z trybun, kiedy to kiedy polski skoczek zbierał laury za swoje osiągnięcia.

W programie nie zabraknie również hitu zespołu Europe „The Final Countdown”. Przebój szwedzkich muzyków wciąż wybrzmiewa regularnie na stadionach i sportowych arenach.

Repertuar Sport Celebration dopełnią kompozycje olimpijskie Johna Williamsa, autora najbardziej kultowych motywów filmowych i jednego z największych współczesnych twórców muzyki symfonicznej. Williams skomponował muzykę dla igrzysk w Los Angeles, Seulu, Atlancie i dla zimowych igrzysk w Salt Lake City. Po raz pierwszy w Polsce usłyszymy dzieła Williamsa przygotowane na otwarcie igrzysk olimpijskiech w 1984 i 2002 roku – „Olympic Fanfare and Theme” i „Call Of The Champions”, a także „Summon The Heroes” upamiętniający setną rocznicę nowożytnych igrzysk olimpijskich.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną również utwory m.in. z takich filmów jak: „Potężne Kaczory” (The Mighty Ducks), „Tytani” (Remember the Titans), „Niepokonany Seabiscuit” (Seabiscuit) i „Anioły na boisku” (Angels in the Outfield). W programie nie zabraknie też innych muzycznych niespodzianek. Koncert uświetni projekcja fragmentów filmów i filmowych kadrów na ekranie kinowym. Partie solowe zaśpiewa Anna Lasota, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska.

„Każdy z utworów ma inny charakter, ale łączy je potężna dawka energii i pozytywne przesłanie. To niesamowite w jaki sposób ta muzyka motywuje i inspiruje do działania. Praca nad tymi utworami to spore wyzwanie: potrzebne są koncentracja i wysiłek, które doprowadzą do zwycięskiego finału. Sport, podobnie jak muzyka, łączy ludzi” – podkreśla dyrygent Maciej Sztor.

informacje

15 grudnia 2019 (niedziela)
Warszawa – Hala COS Torwar, Łazienkowska 6A
godzina: 19:30
Bilety: 89, 109, 139, 169, 199 zł

Regulamin Imprezy Masowej

Regulamin Promocji “Black Friday”

 trinity-layout-5sub_23

Przydatne informacje:

1. Wstęp na salę możliwy jest od godziny 18:00.

2. Koncert potrwa około 120 minut.

3. Widzowie proszeni są o wcześniejsze przybycie na COS Torwar aby uniknąć kolejek.

Wykonawcy koncertu

Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie
Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego
Anna Lasota – solistka
Maciej Sztor – dyrygent
Magdalena Miśka-Jackowska – słowo o muzyce

 

 

PROGRAM koncertu

Bill Conti – Rocky
James Horner – Karate Kid
Hans Zimmer – Rush (Wyścig)
Randy Edelman – Angels in the Outfield (Anioły na boisku)
David Newman – The Mighty Ducks (Potężne Kaczory)
Trevor Rabin – Remember the Titans (Tytani)
Randy Newman – Seabiscuit (Niepokonany Seabiscuit)
Diane Warren – Space Jam (Kosmiczny mecz)
James Peterson – Red Canvas
Peter Nashel – I, Tonya (Ja, Tonya)
Vangelis – Chariots of Fire (Rydwany ognia)

Olympic Fanfare and Theme – John Williams
Call Of The Champions – John Williams
Summon The Heroes – John Williams

Jump – Van Halen
The Final Countdown – Europe
We Are The Champions – Queen