Koncert Muzyki Filmowej

Entuzjastyczne przyjęcie Koncertu Muzyki Filmowej – 12 czerwca 2011 roku.

Blisko 3.000 widzów zgromadzonych w Sali Kongresowej powitała Sabina Salamon, rzecznik prasowy Deutsche Bank oraz Magdalena Miśka-Jackowska z radia RMF Classic. Po krótkim, ale treściwym słowie wstępnym na scenę weszli artyści z Polskiej Orkiestry Radiowej wraz z maestro Maciejem Sztorem.

Nagle sala zadrżała. To fanfary czołówki wytwórni 20th Century Fox. Chwilę później publiczność zmierzyła się z siłami zła, przy wsparciu słynnej mocy z kultowych „Gwiezdnych Wojen“ George’a Lucasa. Na widowni pojawiły się wszystkie postaci gwiezdnej sagi, ale największy aplauz wzbudził Darth Vader, groźnie zerkający na dyrygenta. Mało brakowało, a bylibyśmy świadkami wybuchu gwiezdnych wojen o… batutę.

Polska Orkiestra Radiowa przypomniała także temat grozy ze „Szczęk“ Stevena Spielberga. Ten zbudowany z dwóch nut motyw stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych filmowych tematów. Chwilę później Maciej Sztor przeniósł publiczność do świata innych drapieżników ze świata Stevena Spielberga – dinozaurów „Parku Jurajskiego“.

Wśród najbardziej wyczekiwanych motywów filmowych nie mogło zabraknąć porywającego marszu z „Supermana“. Zaraz po niej Orkiestra wykonała suitę z kultowej już ścieżki dźwiękowej Hansa Zimmera – mowa oczywiście o “Gladiatorze”.

Najspokojniejszą i najbardziej nastrojową częścią koncertu była ta poświęcona filmowi „Titanic“. Orkiestrze towarzyszyła solistka Teatru Muzycznego w Poznianiu, Anna Lasota. Jej zjawiskowy głos i urzekająca interpretacja tematu Jamesa Hornera brzmiały w nas jeszcze długo po wyjściu z sali.

O tym, że KMF także może być, jak pudełko czekoladek przekonała się publiczność, słuchając ostatniej kompozycji, z filmu Roberta Zemeckisa „Forrest Gump“.

Wielki finał wybrzmiał legendarnymi tematami Johna Williamsa: „Poszukiwacze Zaginionej Arki“, „Harry Potter“ oraz „E.T“.

Podczas 1,5-godzinnego spotkania z najsłynniejszymi motywami filmowymi widzowie wysłuchali kompozycji Johna Williamsa, a także Hansa Zimmera, Jamesa Hornera i Alana Silvestri. Blisko połowę programu koncertu wypełniła muzyka z „Gwiezdnych Wojen”. Polską Orkiestrę Radiową poprowadził maestro Maciej Sztor, a partie solowe wykonała Anna Lasota.

Niezapomnianą atrakcją był Legion 501 – polskie stowarzyszenie fanów Gwiezdnych Wojen, działające pod auspicjami George’a Lucasa. Szturmowcy Legionu czujnie patrolowali foyer, chętnie pozując do zdjęć.

Pierwszy multimedialny Koncert Muzyki Filmowej w Warszawie, poświęcony twórczości Johna Williamsa zakończyła 10-minutowa owacja na stojąco.

 


 

2011

 

Pragnę podziękować muzykom Polskiej Orkiestry Radiowej i Maestro Maciejowi Sztorowi za dzisiejszy koncert inaugurujący cykl z muzyką filmową. To dla mnie zaszczyt, że tak wspaniali muzycy zagrają moje kompozycje. Żałuję, że nie mogę być dzisiaj razem z Państwem. Życzę udanego koncertu i najserdeczniej pozdrawiam

John Williams