Spotkanie na żywo z muzyką tworzoną na potrzeby kina!

Koncerty muzyki filmowej to jedne z najbardziej widowiskowych wydarzeń, zawsze przyciągające tłumy fanów kina i wspaniałej muzyki.

Cykl Koncertów Muzyki Filmowej to jedyny tego rodzaju projekt. Zainicjowany w Warszawie, doczekał się kolejnych realizacji w innych miastach Polski. W poszczególnych odsłonach prezentujemy sylwetki i dzieła najlepszych współczesnych kompozytorów – zarówno w formie koncertów monograficznych, jak i wykonań fragmentów ścieżek dźwiękowych z towarzyszeniem projekcji filmowej na ekranie kinowym.

DSC_6128

Sposób na kinowy przebój

Muzyka towarzyszy filmowi nierozerwalnie od samego początku jego istnienia. W zasadzie trudno wyobrazić sobie film bez jej udziału. Muzyka miała potęgować nastrój i wzbudzać emocje. Często stawała się również swoistym post scriptum kompozytora do obrazu, pogłębiając go i komentując. Wraz z rozwojem sztuki filmowej muzyka stawała się coraz bardziej autonomiczna, a niektóre jej tematy stały się niezwykle popularne – zaczęły żyć swoim własnym życiem i funkcjonować poza filmem.

Przez ostatnie 30 lat zarówno w filmie, jak i w muzyce filmowej zaszły rewolucyjne zmiany. Tytuły, które stały się ogólnoświatowymi hitami, w nie małym stopniu zawdzięczają to znakomitej muzyce. Wiele znanych z ekranu melodii nucą teraz miliony ludzi na całym świecie.

DSC_6133_crop

Na ratunek…

W latach 60. do filmu wkroczył jazz, potem pop, powoli wypierając tradycyjną orkiestrę symfoniczną. Producentom filmowym łatwiej było zaangażować twórców jazzowych czy popowych, niż zatrudniać wieloosobowe zespoły orkiestrowe. Kompozytorem, który przywrócił do łask tradycyjną orkiestrę był John Williams – i to jego muzyka była głównym bohaterem pierwszego koncertu muzyki filmowej, który odbył się 12 czerwca 2011 roku w Sali Kongresowej. Drugi koncert odbył się 9 października 2011 roku i zaprezentował muzykę Klausa Badelta i Hansa Zimmera do filmu „Piraci z Karaibów”. Z okazji 80. urodzin Johna Williamsa 14 października 2012 roku powtórzony został koncert „Gwiezdnych Wojen”, a z okazji 60. urodzin Jamesa Hornera 8 czerwca 2013 roku wykonany został koncert „Avatar”. Najnowszą produkcją był koncert muzyki Hansa Zimmera „Gladiator”, który premierę miał 26 kwietnia 2014 roku.

Planowane są kolejne Koncerty Muzyki Filmowej, które zaprezentują dzieła najlepszych współczesnych kompozytorów, zarówno w formie koncertów monograficznych, jak i widowisk filmowych.

DSC_1085