Piraci w Warszawie!

Koncert Muzyki Filmowej – „Piraci z Karaibów”

Podczas drugiej odsłony zainicjowanego w czerwcu 2011 roku cyklu Koncertów Muzyki Filmowej postanowiliśmy zaprezentować specjalny program, przygotowywany przez studio Disneya – „Piraci z Karaibów”.

Saga o awanturniczym i ekscentrycznym piracie – kapitanie Jacku Sparrow, o jego przyjaciołach i wrogach, o skarbach, okrętach i nieznanych krainach jest jedną z najpopularniejszych filmowych opowieści naszych czasów. Sukces obrazu o przygodach piratów jest zasługą nie tylko doskonałej realizacji czy fenomenalnego aktorstwa, ale również zapadającej w pamięć muzyki. Jej twórcą jest Hans Zimmer oraz jego uczeń, Klaus Badelt.

Zaprezentowane 9. października 2011 roku utwory to oryginalne suity koncertowe, udostępnione z biblioteki studia Disneya w USA. Tego pamiętnego dnia wielbiciele przygód kapitana Jacka Sparrowa zostali porwani przez piratów. Sala Kongresowa na ponad godzinę zamieniła się w prujący fale okręt, a scena w kapitański mostek. Za sterem stanął dyrygent Marcin Nałęcz-Niesołowski. Symfoniczna morska wyprawa prowadziła przez cztery filmowe krainy z czterech części kultowej sagi. Po drodze sztorm rzucił nasz orkiestrowy okręt na tajemniczą, legendarną Atlantydę. Nieziemski świat z pełnometrażowego filmu animowanego „Atlantyda: Zaginiony ląd” wykreował muzycznie James Newton Howard, hollywoodzki specjalista od klimatu magii, grozy i tajemnicy. Pod osłoną nocy zostaliśmy odbici z pirackiej niewoli przez amerykańskich marines. Melodyjne, militarne frazy napisał do „Karmazynowego przypływu” Hans Zimmer – to za sprawą tej właśnie kompozycji jego nazwisko stało się rozpoznawalne nie tylko wśród miłośników muzyki filmowej. W rodzimym porcie przywitała nas wspaniała suita z ostatniej części sagi o kapitanie Jacku Sparrow, „Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach” oraz pieśń „Yo ho” znana z wyspy piratów w Disneylandzie.

Koncert wykonało łącznie 120 muzyków: Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus i Chór Wojska Polskiego pod dyrekcją Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego. Partię solową zaśpiewała Ewelina Siedlecka, a fragmenty na gitarę wykonał Krzysztof Lenczowski. Narrację w trakcie koncertu prowadziła Magdalena Miśka-Jackowska – dziennikarka i prezenterka stacji RMF Classic.

Wykonywaną na żywo muzykę ilustrowała projekcja fragmentów filmów i slajdów na ekranie kinowym. Finał uświetniło osiem wystrzałów z armat ustawionych na scenie.

W dwóch koncertach wykonanych w dniu 9 października uczestniczyło łącznie 5.365 widzów. Sponsorem wydarzenia był Deutsche Bank.

Reportaż filmowy z koncertu oraz fotografie można obejrzeć w naszych galeriach (menu główne).

 


 

2011_piraci

Yo ho, drodzy miłośnicy muzyki!

W 2003 roku podnieśliśmy żagle z kapitanem Jackiem Sparrow w fantastycznym filmie „Piraci z Karaibów”, pełnym humoru i przygody. Tę przygodę odzwierciedla nastrojowa muzyka. Jest mi niezmiernie miło, że będą Państwo mogli słuchać tej muzyki w pełnej wersji symfonicznej w mistrzowskim wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus wzmocnionej głosami Chóru Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego pod dyrekcją maestro Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego.

Życzę Państwu dużo przyjemności w podróży z „Piratami” po Karaibach!

 

Klaus Badelt