Jubileuszowa gala 80. urodzin Johna Williamsa

Sala Kongresowa PKiN – 14.10.2012

W roku 2012 muzyka Johna Williamsa rozbrzmiewała w najznakomitszych salach koncertowych na świecie. Specjalny koncert prezentujący sylwetkę i twórczość tego legendarnego już kompozytora, zdobywcy 5 Oscarów odbył się także w Warszawie w Sali Kongresowej.

Wydarzenie to nie uszło uwadze samego Johna Williamsa. Maestro przesłał list ze specjalnymi życzeniami dla widzów koncertu.

Koncert otworzyła słynna fanfara studia 20th Century Fox, po której orkiestra wykonała pięć suit z filmu „Gwiezdne Wojny”: temat główny, temat księżniczki Lei, marsz Imperium, temat mistrza Yody oraz utwór: “Komnata królewska / finał”. W programie znalazła się także muzyka z filmów: „Szczęki”, „Park Jurajski”, „Poszukiwacze Zaginionej Arki” i „Superman” – słowem, współczesna klasyka Hollywood.

Twórczość Williamsa została ukazana na tle utworów innych popularnych kompozytorów muzyki filmowej, na których miał niewątpliwy wpływ. Zaprezentowaliśmy publiczności suity z „Gladiatora” Hansa Zimmera, „Forresta Gumpa” Alana Silvestri oraz z „Titanica” Jamesa Hornera.

Koncert ilustrowała projekcja fragmentów filmów i slajdów na ekranie kinowym.

Tego dnia Sala Kongresowa zgromadziła 5.754 widzów na dwóch koncertach. Słynne tematy muzyczne wykonała Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Macieja Sztora. Partie solowe z „Titanica” i z „Gladiatora” zaśpiewała Anna Lasota, natomiast narrację w trakcie koncertu tradycyjnie prowadziła Magdalena Miśka-Jackowska – dziennikarka i prezenterka RMF Classic.

Konieczną obstawę zapewniły wojska Imperium oraz Rebelianci z Legionu 501 i Star Wars Artisti Team. Sponsorem wydarzenia był Nordea Bank i Toshiba.

Więcej fotografii oraz reportaż filmowy z tego wydarzenia można zobaczyć w naszych galeriach w menu głównym.

 


 

 

Jestem szczęśliwy mogąc przesłać pozdrowienia z Los Angeles wraz z najgorętszymi podziękowaniami dla Maestro Macieja Sztora i muzyków Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus za wykonanie tylu moich kompozycji na dzisiejszym koncercie.

Chciałbym również przekazać moje ukłony dla wszystkich zgromadzonych w Sali Kongresowej i życzyć Państwu udanego wieczoru.

John Williams