James Horner – Koncert Muzyki Filmowej

Sala Kongresowa w Warszawie, 8 czerwca 2013 roku

Tradycyjnie Koncert Muzyki Filmowej rozpoczęła uroczysta fanfara, tym razem wytwórni filmowej Universal. Po wzniosłym prologu dźwięki orkiestry przeniosły nas do fantastycznej krainy z „Avatara”. Muzyka z filmu Jamesa Camerona powstawała wyjątkowo jak na hollywoodzkie warunki długo – półtora roku. Jak się okazało, efekt pracy Hornera porywa nie tylko na ekranie, ale i w sali koncertowej. Kiedy wybrzmiały nieziemskie motywy krainy latających gór, usłyszeliśmy przejmujący utwór z „Wichrów namiętności” – historia nieszczęśliwej miłości w przełożeniu na język muzyki może być równie wzruszająca, jak sam film. Na koncercie Jamesa Hornera nie mogło zabraknąć suity z „Titanica”. Oscarowe motywy w znacznej mierze przyczyniły się do sukcesu filmu Camerona i zbudowały jego niepowtarzalny klimat – nostalgiczny, liryczny, wywołujący w słuchaczu nieokreślone uczucia. Czysta, filmowa magia. Po wzniosłej „Chwale” orkiestra wykonała militarną w charakterze, a przy tym refleksyjną, kompozycję maestro Johna Williamsa z „Szeregowca Ryana”. Williams z każdym kolejnym filmem potwierdza swój artystyczny geniusz, odzwierciedlony w dotychczasowej liczbie nominacji do Oscara – 43!

Gdy emocje opadły, usłyszeliśmy epickie motywy, przywołujące obrazy rozległych, amerykańskich równin. To John Barry i jego wspaniała muzyka do „Tańczącego z wilkami” Kevina Costnera. Chwilę później przenieśliśmy się do XII-wiecznej Szkocji, czasu walk o niepodległość. Historię Williama Wallace’a w filmie „Braveheart” zilustrował Horner. Soundtrack ten szybko zyskał status kultowego i obecnie jest uważany za jedno z najwybitniejszych dokonań muzycznych w kinematografii końca XX wieku. Z wysp brytyjskich przenieśliśmy się do Stanów Zjednoczonych lat 70., kiedy to miały miejsce wydarzenia opisane w filmie „Apollo 13”, a potem teleportowaliśmy się do odległych zakamarków kosmosu. Drapieżne, pełne energii rytmy autorstwa Hornera przywołują sceny z filmu „Obcy – decydujące starcie”. Swoją rolę rewelacyjnie spełniają zarówno w tym pełnym akcji filmie, jak i na sali koncertowej, która niemalże zatrzęsła się w posadach. Finał koncertu stanowiła monumentalna suita Davida Arnolda z „Dnia niepodległości”.

 

Wszystkie prezentowane utwory wykonane zostały w oryginalnych aranżacjach kompozytorów. Koncertowi towarzyszyła projekcja fragmentów filmów na ekranie kinowym. Ilustracyjne możliwości muzyki filmowej podczas warszawskiego, ponadgodzinnego koncertu zaprezentowali artyści z Polskiej Orkiestry Sinfonii Iuventus i Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod batutą Macieja Sztora. Partie solową z „Titanica” wykonała Anna Lasota. Narrację w trakcie koncertu tradycyjnie prowadziła Magdalena Miśka-Jackowska – dziennikarka i prezenterka RMF Classic.

 


 

2013

 

Przesyłam serdeczne pozdrowienia wszystkim zgromadzonym dzisiaj w Sali Kongresowej w Warszawie. Jest mi ogromnie miło, że będą mogli Państwo wysłuchać wielu moich kompozycji w mistrzowskim wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus i Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej pod batutą maestro Macieja Sztora. Czuję się wyróżniony i zaszczycony zarazem. Żałuję, że nie mogę być dzisiaj z Państwem osobiście, ale przesyłam moje najlepsze życzenia i mam nadzieję, że spędzicie Państwo przyjemny wieczór pełen muzyki.

James Horner