HANS ZIMMER

Hans Florian Zimmer urodził się w 1957 roku we Frankfurcie. Z pochodzenia jest Niemcem, obywatelem USA stał się w drodze naturalizacji. Legenda głosi, że jest samoukiem muzycznym, a podstaw solfeżu i gry na pianinie nauczył się w dwa tygodnie. Karierę zaczynał w Londynie na początku lat 80., komponując muzykę do spotów radiowych. W tym samym czasie wstąpił do zespołu popowego The Buggles, którego piosenka „Video Killed the Radio Star” była światowym przebojem na pierwszym miejscu listy MTV. Pierwsze poważne szlify muzyczne zdobył dzięki współpracy ze swoim mentorem i mistrzem Stanleyem Myersem. Współtworzył z nim muzykę do filmu „Moja piękna pralnia” Stephena Frearsa i dzięki tej współpracy podpisał kolejne kontrakty.

Przełomem w karierze okazał się obsypany Oskarami film „Rain Man” (1988), za który kompozytor otrzymał nominację do Oscara. Od tej pory spod jego ręki zaczęły wychodzić same kasowe ścieżki dźwiękowe: „Szybki jak błyskawica”, „Thelma & Louise”, „Ognisty podmuch”, „Prawdziwy romans”, „Karmazynowy przypływ”. W 1995 otrzymał Oscara za muzykę do filmu „Król Lew”, z którego soundtrack sprzedał się w rekordowym nakładzie 15 milionów egzemplarzy. Sukces ten ugruntował pozycję kompozytora w świecie hollywoodzkich produkcji filmowych. Kolejnym znaczącym momentem w karierze był sukces muzyki do „Gladiatora” (2000 rok), przeboju Ridleya Scotta.

Poza prestiżowymi nagrodami takimi jak Oscar, Złoty Glob czy Grammy, kompozytor otrzymał również nagrody za całokształt twórczości: Lifetime Achievement Award, Frederick Loewe Award, Henry Mancini Award for Lifetime Achievement. Wizytówką Zimmera jest charakterystyczny styl muzyczny, będący połączeniem muzyki tradycyjnej, współczesnych instrumentów i elektroniki. Komponuje do wszystkich gatunków filmowych od animowanych bajek przez komedie romantyczne, kino akcji, thrillery po epopeje historyczne. Oprócz tego pomaga również młodym kompozytorom filmowym. Stworzył firmę Media Ventures, która skupia początkujących adeptów muzyki filmowej. Jej „wychowankami” są m.in. Klaus Badelt, Mark Mancina, John Powell, Harry Gregson-Williams, Nick Glennie-Smith. Hans Zimmer mieszka w Los Angeles, był dwukrotnie żonaty, jest ojcem czwórki dzieci.

Zimmer_duze2