Koncert Muzyki Filmowej

Wojciech Kilar

Nadzwyczajny koncert poświęcony twórczości Wojciecha Kilara
w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Macieja Sztora

Hala Spodek – Katowice
5 kwietnia 2025 (sobota), godzina 19:30

Muzyka Wojciecha Kilara na żywo w Katowicach!

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej i Chór Filharmonii Śląskiej pod dyrekcją Macieja Sztora wykonają Koncert Muzyki Filmowej poświęcony twórczości wybitnego polskiego kompozytora Wojciecha Kilara. Partie solowe zaśpiewają Anna Lasota i Paweł Michalczuk, a narrację poprowadzi Magda Miśka-Jackowska. Koncert najbardziej znanych tematów filmowych skomponowanych przez Wojciecha Kilara wzbogaci projekcja na wielkim ekranie kinowym fragmentów filmów oraz najsłynniejszych filmowych kadrów.

Podczas koncertu zaprezentowane zostaną najsłynniejsze suity orkiestrowe z takich kinowych dzieł jak: „Pan Tadeusz”, „Ziemia obiecana”, „Przygody pana Michała”, „Trędowata”, „Zemsta”, „Kronika wypadków miłosnych”. W programie koncertu znajdą się także nowe utwory z filmów „Faustyna”, „Sami swoi” i kultowego „Rejsu”. Oprócz klasyki kina polskiego wykonane zostaną dzieła będące rezultatem międzynarodowej współpracy Kilara z wytwórniami europejskimi i hollywoodzkimi: „Pianista”, „Dracula” „Dziewiąte wrota”, „Król ostatnich dni”, „Portret damy”.

Wojciech Kilar był przekonany że „prawdziwie wartościowe są tylko te utwory, które wykonawcy chcą grać, a publiczność słuchać”. W jego wyjątkowo bogatym dorobku znajduje się muzyka do ponad stu filmów fabularnych, seriali, animacji i dokumentów. Współpracował z największymi sławami kina m.in. z: Francisem Fordem Coppolą, Jane Campion, Romanem Polańskim, Kazimierzem Kutzem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Wajdą i Krzysztofem Kieślowskim. Kompozytor był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Za oprawę muzyczną do „Pianisty” otrzymał nagrodę BAFTA za najlepszą muzykę filmową (2003), Orła – nagrodę Polskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza muzyka i Cezara w kategorii Najlepsza muzyka filmowa (2003).

Na liście największych polskich przebojów Kilara znaczące pozycje zajmują tańce: niezapomniane walce z „Trędowatej” Jerzego Hoffmana i „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy czy orkiestrowy mazur z „Zemsty”. Nie mniej popularne są tango z „Zazdrości i medycyny” Janusza Majewskiego czy niezwykle uroczysty polonez z „Pana Tadeusza” Andrzeja Wajdy.

„Kompozycje Wojciecha Kilara są dowodem niesamowitej elastyczności, wszechstronności i wyobraźni w oddawaniu muzycznie wielu emocji i w użyciu różnych form muzycznych od walca przez poloneza aż do poematu symfonicznego. Tworząc muzykę do większości filmów w Polsce, stał się ikoną muzyki filmowej. Jego twórczość wpisała się nierozłącznie w naszą historię i w historię kina” – podsumowuje dyrygent Maciej, który poprowadzi koncert.

Bilety w cenach od 49 zł do 199 zł dostępne są na stronie www.KoncertFilmowy.pl

Informacje o koncercie:

Termin: 5 kwietnia 2025 (sobota)
Miejscowość: Katowice
Miejsce: Hala Spodek
Godzina: 19:30
Bilety:
49, 79, 119, 139, 169, 199 zł
Czas trwania koncertu: 120 minut

Regulamin Imprezy Masowej

 pan-tadeusz

Przydatne informacje:

1. Wstęp na teren do Hali Spodek możliwy jest od godziny 18:00

2. Koncert potrwa około 120 minut

3. Widzowie proszeni są o wcześniejsze przybycie do Hali Spodek, aby uniknąć kolejek.

Wykonawcy:

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Śląskiej
Chór Filharmonii Śląskiej
Anna Lasota – sopran
Paweł Michalczuk – bas-baryton
Maciej Sztor – dyrygent
Magda Miśka-Jackowska – słowo o muzyce

 

 

PROGRAM koncertu

Wojciech Kilar – Przygody Pana Michała
Wojciech Kilar – Kronika wypadków miłosnych
Wojciech Kilar – Dracula
Wojciech Kilar – Dziewiąte wrota

Wojciech Kilar – Życie za życie
Wojciech Kilar – Faustyna
Wojciech Kilar – Król ostatnich dni

Wojciech Kilar – Pianista
Wojciech Kilar – Sól ziemi czarnej
Wojciech Kilar – Portret damy
Wojciech Kilar – Smuga cienia

Wojciech Kilar – Sami swoi
Wojciech Kilar – Rejs
Wojciech Kilar – Cwał
Wojciech Kilar – Ziemia obiecana
Wojciech Kilar – Zazdrość i medycyna
Wojciech Kilar – Trędowata

Wojciech Kilar – Zemsta
Wojciech Kilar – Pan Tadeusz